Artur Kocięcki
Strona główna Aktualności Biogram Kariera teatralna Kariera filmowa Twórczość Galeria Demo Archiwum Kontakt

 


 

O Światowym Dniu Poezji UNESCO w Internecie:

http://www.lsi.lublin.pl/osterwa/f_III.12/unesco26.03.htm

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/539313,swiatowy-dzien-poezji-w-teatrze-osterwy,id,t.html

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI UNESCO

 

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w grudniu 1999 r., w Paryżu. Wiosną 2000 Polski Komitet do spraw UNESCO zwrócił się do Redakcji „Poezja dzisiaj” z prośbą o organizowanie tego poetyckiego święta w Polsce. Pierwszą imprezę Redakcja zorganizowała w kwietniu 2001 r., a potem Światowy Dzień Poezji wszedł na stałe w kalendarz najważniejszych imprez mając za motto „słowo drogą do człowieka”. W imprezie biorą udział twórcy z różnych stron świata. Są nimi poeci, redaktorzy naczelni pism literackich oraz wybitni tłumacze i sympatycy poezji. Każdorazowo przyznawane są 3 nagrody:

1. Wybitnemu poecie polskiemu – „Poezja dzisiaj” wręcza tom jego wierszy w języku polskim i angielskim oraz specjalną odznakę i dyplom.

2. Tłumacz literatury polskiej otrzymuje Nagrodę pieniężną.

3. Młody obiecujący poeta zagraniczny pochodzenia polskiego i piszący w języku polskim otrzymuje nagrodę.

Pierwszym laureatem Nagrody poetyckiej był ks. Jan Twardowski, potem m. in. Ernest Bryll, Roman Śliwonik, a ostatnio Jarosław Klejnocki. Łącznie Nagrodami uhonorowano 12 poetów oraz 8 tłumaczy.

Wydawane są także specjalne numery „Poezji dzisiaj” w języku polskim i angielskim z wierszami uczestników oraz książki zaproszonym poetom polskim i zagranicznym, a także podpisuje się umowy z wydawcami zagranicznymi na wzajemne wydawanie i promowanie tomów wierszy poetów polskich i zagranicznych. W imprezach biorą także udział prezesi zagranicznych PEN Clubów, znani artyści, etc.

Inauguracja w Warszawie rozpoczyna się  zawsze w połowie kwietnia, przez ostatnie lata w gościnnych progach Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, ale wcześniej odbywają się tzw. jej prapremiery - dotąd m. in. w Brukseli, Londynie, Zakopanem, a w tym roku w Lubelskim Teatrze  im. Juliusza Osterwy. Równolegle z imprezą w Warszawie odbywają się obchody Światowych Dni Poezji w kulturotwórczych regionach kraju: m. in. w Żyrardowie, Ostrołęce, Łomiankach, a zakończenie Święta Poezji odbywa się w pierwszej połowie maja we Wilnie.

 

SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI UNESCO w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie.

 

1. Pieśń Marii Natanson (A cappella), projekcja obrazów Katarzyny Lipskiej.
2. Powitanie obecnych oraz autorów przez Pana Dyrektora i przekazanie głosu Panu Profesorowi Aleksandrowi Nawrockiemu-Redaktorowi Naczelnemu POEZJI Dzisiaj.
3. Informacja o Światowych Dniach Poezji UNESCO, ich celach i zadaniach oraz o wydanych na tę okazję pozycjach: 90 nr POEZJI Dzisiaj i tomu wierszy Artura Kocięckiego Krótki traktat o nieumieraniu Wydawnictwo Książkowe IBIS, Warszawa 2012.
4. Maria Natanson - ČAČI VORBA, występ Zespołu.
5. Artur Kocięcki - wita w imieniu środowiska lubelskiego i przedstawia poetów z Lublina: Urszulę Gierszon, Edę Ostrowską, Waldemara Michalskiego, Stanisława Popka, Dominika Opolskiego, Jacka Guza, Artura Kocięckiego.
6. A. Nawrocki przedstawia poetów gości: Juliusza Bolka - laureata Nagrody X Światowego Dnia Poezji UNESCO, red. naczelnego kwartalnika literackiego "Enigma" Miłosza Kamila Manasterskiego - poety, skarbnika Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, organizatora imprez literackich, Grzegorza Walczaka - poety, dramaturga, prozaika, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wokalisty /bas/, Barbary Jurkowskiej - poetki, laureatki Nagrody Prezesa Polskiej Akademii Nauk, współorganizatorki Światowych Dni Poezji, członka redakcji "Poezja Dzisiaj", Diana Bałyko - Białoruś, poetka, psycholog, dramaturg /jej sztuki są grane w polskich teatrach/, Stefan Jurkowski - poeta, krytyk, wiceprezes Związku Literatów Polskich, przewodniczący Komisji Kwalifikującej przyjmowanie nowych członków siebie - jako organizatora Światowych Dni Poezji w Polsce od 12 lat
7. Maria Natanson - ČAČI VORBA, występ Zespołu – 2 utwory.
8. Artur Kocięcki prowadzi prezentacje autorów lubelskich: kolejno każdy poeta po 3 krótkie wiersze, albo jeden dłuższy - do 3 stron.
9. Maria Natanson - ČAČI VORBA, występ Zespołu.
10. A. Nawrocki prowadzi prezentacje poetów-gości, każdy poeta 3 krótkie wiersze, bądź jeden dłuższy.
11. Grzegorz Walczak zaprezentuje pieśń ze swojego repertuaru.
12. Maria Natanson - ČAČI VORBA, występ Zespołu – 3 utwory.
13. Posłanie do Nadwrażliwych w wykonaniu A. Kocięckiego
14. W międzyczasie stolik z książkami autorów do nabycia, przed sceną, na widowni, najlepiej przy wejściu.
15. Zakończenie imprezy słowo Pana Dyrektora Artura Tyszkiewicza.
16. Bankiet dla Gości i wszystkich Uczestników Święta Poezji.

 

 

Światowy Dzień Poezji 2012 prezentacja utworów

 

Na niby

 

To wszystko niby na niby jest. Złudne, bo do ułudy prowadzi. Umowności, wedle języka wolnego i sugestii jego powstałych. Bo niezapisane treść stanowi. Reszta to taka fatamorgana, ble, ble, ble, dada, dada, dada, coś się napisze, coś się pogada…

Cokolwiek się powie nieważne jest, bo nie ważność co się mówi, ale co z mówienia tego… Dlatego ułuda, pozór i jakkolwiek to nazwać nieważne jest, bo ważność z tego co się urodzi i co pozostanie…

Wiedzą o tym dobrze politycy, którzy od wczesnych lat ćwiczą swoje komórki w zdobywaniu certyfikatów kompetencyjnych. I nie istotna wtedy rzeczy treść, ale skutek co po tej treści podanej zostanie. Wszystko dla więzi ogólnospołecznych i dobrego poczucia w doborze nieustannym i wymyśle co lepsze, a co gorsze dla nich, nie dla ogółu, dla nich, bo ogół to publiczność, bez której nie ma Teatru.

Więc Ty nie wchodź człeku tam gdzie ułudę ci serwują i mamią, bo zły to Teatr, gdy nieprawdziwy.

 

Czego człowiek nie robi, by zabić nudę. Zabić, co jego zabić może, kiedy nie uaktywnia się. Zabić pozornie, bo myśl ze strachu obleśna jest. Dlatego wczepiony rozumem nierozumnym człowiek błądzi. Pozostając w stagnacji i zachowawczości swej doczesnej. I chwyta co jest w stanie uchwycić, i nie zajmuje się tym co poza chwytaniem.

A przecież jest jeszcze coś, co nie zachodzi w potrzebie dla ratunku, pocieszenia, ale dla przyzwoitości powszechnej i ogólności samej w sobie być powinno.

Jak zatem uwolnić człowieka samolubnego od kalkulacji z gruntu zwodniczej? Bo zwód następuje po wzwodzie nadziei. I zwiódł ten wzwód mimo atrakcyjności swej, bo opada wkrótce. Opadają ręce, chwieją się nogi i czoło spowija szron.

Przejdź się więc człowieku i przejdź. Poza te kręgi, co trzymają cię, poza te kwity, co wlepiasz się. Wyjdź na te drogi, których nie widzisz. Na te kwiaty, których nie czujesz. Na te ogrody, co z grot nostalgii przemienią cię. Tam człowieku uodpornisz się, tam… poza wszystkim prawdziwie…

 

Morze

 

kim  jest ten facet

co przystanął

na chwilę

żeby spojrzeć

na morze

czasu przecież nie ma

trzeba być

gotowym

nie przestać pogoni

 

w babim lecie wspomnień

niepoważnie stoi

jesień

zima

wiosna może jeszcze

obudzi

on w miejscu

chce ruszyć

nie może

 

tęsknota

go trzyma

 

Degenerat społeczny

 

skazany

za życia

na życie

w sprawie

przeżycia

nie podda się

kwarantannie

przynależności

boskiej czy bliskiej

bliskości

przez co

jako niezrozumiały

bankrut życiowy

zostanie

postrzeżony

na drodze

sporu

podległego

ogółowi

normalności

praw i zobowiązań

z tego

wynikających

związków

formalnych i nieformalnych

zwykle moralnych

 

wypłukany

ze złudzeń

starannie zostanie

lepszego życia i zgonu

odda się

do degustacji

znawców przedmiotu

co w trosce

o rozwój prawidłowy

jego

pozostaną

 

wyborem

tym być może

skaże

siebie

na potępienie

niebyt i próżnię

ten wariat

czy  d e g e n e r a t

co szczerze pominął

z gałęzi

z której ptak nawet

już dawno

 

uleciał

 

 

Zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Poezji do Warny

 

Od piątku IX Festiwal Dwa Teatry-Sopot 2009

PAP
2009-06-02, ostatnia aktualizacja 2009-06-02 14:01

16 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 15 słuchowisk Teatru Polskiego Radia rywalizować będzie o Grand Prix rozpoczynającego się w piątek IX Festiwalu Dwa Teatry- Sopot 2009.

O tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą m.in. "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych" Jędrzeja Wowro i Jana Wilkowskiego w reżyserii Krystiana Kobyłki, "Seks, prochy i rock & roll" Erica Bogosiana w reż. Jacka Orłowskiego, "Szkoła żon" Moliera w reż. Jerzego Stuhra oraz "Głosy wewnętrzne" Krzysztofa Zanussiego w reżyserii autora.

Z kolei wśród słuchowisk radiowych prezentowanych w ramach konkursu znajdą się m.in. "Dziady" Adama Mickiewicza w reż. Pawła Łysaka (Program 1 Polskiego Radia), "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Janusza Kukuły (Teatr Polskiego Radia), "Rozstrzelana warta honorowa" Władysława Zawistowskiego w reż. Henryka Rozena (Polskie Radio Gdańsk) oraz "Przebudzenie" Artura Kocięckiego w reż. Marii Brzezińskiej (Polskie Radio Lublin).

Spektakle telewizyjne oceniać będą: Juliusz Machulski, Marek Nowakowski, Dominika Ostałowska, Jerzy Satanowski i Arkadiusz Tomiak.

W skład jury oceniającego słuchowiska wejdą: Ewa Ziętek, Wojciech Fułek, Edward Pałłasz, Wacław Tkaczuk i Piotr Tomaszuk.

Nagroda Grand Prix dla twórców spektaklu TV wyniesie 30 tys. zł, w przypadku słuchowiska radiowego będzie to czek na 20 tys. zł. Oprócz tytułów najlepszego spektaklu telewizyjnego i radiowego zostaną również przyznane nagrody indywidualne, m.in. za reżyserię, muzykę i grę aktorską. Przyznana zostanie także nagroda za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji. W poprzednich latach otrzymali ją Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska oraz Wiesław Michnikowski.

W trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną także słuchowiska w reżyserii zmarłego w październiku 2008 r. Krzysztofa Zaleskiego. Odbędzie się również pokaz pt. "Krzysztof Zaleski w Teatrze Telewizji".

W Teatrze Na Plaży zaplanowano spotkania z aktorami, m.in. Stanisławą Celińską, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Dominiką Ostałowską i Arturem Żmijewskim.

W ramach festiwalu zorganizowane zostaną także warsztaty dla dzieci. Radiowe poprowadzą Jan Warenycia i Andrzej Ferenc; telewizyjne odbędą się pod opieką Marii Pakulnis i Justyny Mazur.

Słuchowiska i spektakle prezentowane będą w Teatrze Kameralnym oraz Kinie Polonia.

Na wszystkie słuchowiska, spektakle oraz spotkania z gwiazdami i twórcami wstęp jest wolny.

Festiwal Dwa Teatry-Sopot 2009 potrwa do niedzieli 7 czerwca.

 

Przebudzenie z sukcesami w Sopocie

 

Słuchowisko "Przebudzenie" Marii Brzezińskiej (fot.) z Polskiego Radia Lublin znalazło się w finale Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2009".


"Przebudzenie" w reżyserii Marii Brzezińskiej to adaptacja książki lubelskiego aktora Artura Kocięckiego. To opowieść o dochodzeniu do zdrowia człowieka po wypadku samochodowym. Atutem audycji jest bardzo ciekawa forma dźwiękowa. Akustycznie zrealizował ją Jarosław Gołofit z Radia Lublin.
  Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to konkurs najlepszych spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk radiowych z całej Polski. W finale znalazło się 14 audycji, które w konkursie głównym w Sopocie będą prezentowane od 5 czerwca.

 

Spektakle radiowe

 

17.45

Polskie Radio Lublin

Artur Kocięcki „Przebudzenie”

reż. Maria Brzezińska

Występują: Artur Kocięcki (rola prowadząca), Maria Brzezińska, Jarosław Gołofit

Słuchowisko (oraz dźwiękowa relacja z kolejnych etapów jego powstawania w studiu radiowym) na motywach autobiograficznej książki Artura Kocięckiego. Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie kilka lat temu przeżył wypadek samochodowy, w wyniku którego przez pół roku pozostawał w stanie śpiączki. Opowiada o wizjach przeżywanych w okresie choroby, o powolnym powracaniu do zdrowia, a następnie na deski lubelskiej sceny. Kocięcki występuje tu w potrójnej roli: jako autor, aktor i, prywatnie – jako człowiek, który zwierza się ze swoich przeżyć. Książkę zadedykował synom: Mateuszowi i Kamilowi, którzy bez szwanku wyszli z wypadku.

 

Sopot. W piątek ruszy Festiwal "Dwa Teatry"

 

W dniach 5 - 7 czerwca odbędzie się, już po raz dziewiąty, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2009". Obok prezentacji słuchowisk i spektakli telewizyjnych, przewidziano m.in.: spotkania z gwiazdami i reżyserami, pokazy pozakonkursowe, spektakle teatralne oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

«Przez trzy dni publiczność wysłucha 15 słuchowisk i obejrzy 16 spektakli biorących udział w konkursie. Spośród nich wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne minionego roku.

Wśród prezentowanych słuchowisk znajdą się m.in.: "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Pawła Łysaka (Program 1 Polskiego Radia), "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reżyserii Janusza Kukuły (Teatr Polskiego Radia), "Rozstrzelana warta honorowa" Władysława Zawistowskiego w reżyserii Henryka Rozena (Polskie Radio Gdańsk), "Przebudzenie" Artura Kocięckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej (Polskie Radio Lublin), "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Julii Wernio (Program 3 Polskiego Radia).

Wśród spektakli Teatru Telewizji zgłoszonych do konkursu będzie można zobaczyć m.in. "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych" Jędrzeja Wowro i Jana Wilkowskiego w reżyserii Krystiana Kobyłki, "Seks, prochy i rock & roll" Erica Bogosiana w reżyserii Jacka Orłowskiego, "Szkoła żon" Moliera w reżyserii Jerzego Stuhra, "Głosy wewnętrzne" Krzysztofa Zanussiego, w reżyserii autora.

Jury Festiwalu "Dwa Teatry", w składzie: Ewa Ziętek, Wojciech Fułek, Edward Pałłasz, Wacław Tkaczuk i Piotr Tomaszuk, wyłoni najlepsze słuchowiska. Spektakle telewizyjne oceniać będą: Juliusz Machulski, Marek Nowakowski, Dominika Ostałowska, Jerzy Satanowski i Arkadiusz Tomiak.

Słuchowiska i spektakle prezentowane będą w dwóch salach widowiskowych w Sopocie: w Teatrze Kameralnym (słuchowiska) oraz w Kinie Polonia (spektakle telewizyjne).

W Teatrze Na Plaży zaplanowano spotkania z aktorami. Przez dwa dni festiwalowe (sobotę i niedzielę) będzie można spotkać wiele gwiazd polskiej sceny m.in.: Stanisławę Celińską, Zbigniewa Zamachowskiego, Cezarego Żaka, Halinę Łabonarską, Dominikę Ostałowską, Artura Żmijewskiego i Annę Dereszowską. W Dream Clubie w Krzywym Domku (5 - 7 czerwca, Sopot) odbędą się spotkania z twórcami spektakli konkursowych Teatru Telewizji.

W Teatrze Na Plaży (6 czerwca, sobota), odbędzie się specjalny pokaz pt: "Krzysztof Zaleski w Teatrze Telewizji", a w niedzielę w Teatrze Kameralnym zaprezentowane zostaną słuchowiska w jego reżyserii. Po sobotnich spektaklach w Teatrze Na Plaży odbędzie się spotkanie z Marią Pakulnis.

Jak co roku przygotowano specjalną ofertę dla najmłodszych - "Festiwal Dwa Teatry dzieciom". Warsztaty radiowe i spotkanie "Magiczny świat radia dzieciom" poprowadzą Jan Warenycia i Andrzej Ferenc, natomiast telewizyjne Maria Pakulnis i Justyna Mazur. Zajęcia odbędą się 5 czerwca (piątek) w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Wśród dodatkowych atrakcji Festiwalu znajdą się m.in.: Klasyka Polskiego Dramatu - spotkanie z licealistami (5 czerwca), prezentacja "Historii i dorobku Rozgłośni Regionalnej Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy" w Teatrze Kameralnym w Sopocie (6 czerwca), koncert Marcina Bronikowskiego z zespołem Axoum Duo połączony z aukcją charytatywną m.in. na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Dziecięcego Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego w Sopocie. Koncert odbędzie się w Dream Clubie w Krzywym Domku (6 czerwca).

Na wszystkie prezentacje słuchowisk, spektakli, spotkania z gwiazdami i twórcami, itp. wstęp jest wolny.

W dniu uroczystego otwarcia Festiwalu (piątek, 5 czerwca), w siedzibie Grupy Ergo Hestia w Sopocie, nastąpi wręczenie Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W poprzednich latach otrzymali ją Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska oraz Wiesław Michnikowski.

Głównymi organizatorami Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009" są: Polskie Radio SA oraz Telewizja Polska SA. Producentem Festiwalu jest TVP 3 Gdańsk.»

 

Lublin w Sopocie

 

W Sopocie rozpoczyna się dziś IX Festiwal "Dwa Teatry", czyli ogólnopolski przegląd i konkurs spektakli Teatru Telewizji oraz słuchowisk radiowych. Wśród 15 audycji radiowych zakwalifikowanych do finałowych przesłuchań jest monodram "Przebudzenie" lubelskiego aktora Artura Kocięckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej.


Festiwal trwa trzy dni. Prócz pokazów konkursowych zaplanowano m.in.: warsztaty radiowe dla dzieci oraz spotkania z aktorami, reżyserami i twórcami teatru radia i telewizji, m.in. ze Zbigniewem Zamachowskim, Stanisławą Celińską, Dominiką Ostałowską i Arturem Żmijewskim.

Nagrody dla najlepszego spektaklu i słuchowiska oraz aktorów, reżyserów i realizatorów dźwięku zostaną wręczone w niedzielę wieczorem. Uroczysta gala będzie transmitowana w TVP Kultura.

AWW

 

Słuchowisko Radia Lublin w konkursie Prix Europa

 

Słuchowisko zrealizowane w Polskim Radiu Lublin zakwalifikowane do konkursu Prix Europa. Reżyserii i adaptacji słuchowiska "Przebudzenie" wg książki Artura Kocięckiego podjęła się nasza redakcyjna koleżanka Maria Brzezińska (fot.).


Audycje do Prix Europa kwalifikował Zespół ds Międzynarodowych Konkursów Radiowych. Rozdanie nagród odbędzie się w Berlinie w październiku tego roku.
Przypomnijmy, że w 2005 roku prestiżową nagrodą Prix Europa zostały uhonorowane reportażystki Radia Lublin, Katarzyna Michalak i Monika Hemperek za reportaż "Chłopcy z Wygnanki".


KaG